Prezident İlham Əliyev XII Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimindəki çıxışı zamanı Ermənsitanın silahlanması məsələsinə toxunub.
Dövlətimizin başçısı deyib ki, onlar yeni müharibəyə hazırlaşırlar.
“Kim onları yenidən müharibəyə sürükləyir? Fransa və onun prezidenti. Onların Ermənistanı təchiz etdiyi məhvedici silahlar bizə qarşı yönəlir. Bu gün başqa yerdə lazım ola biləcək “Sezar” haubitsaları Ermənistana göndərilir. Əslində, Avropa İttifaqının kəşfiyyat missiyası olan dırnaqarası Avropa monitorinq missiyası gecə-gündüz casus kimi sərhədlərimizdə dayanır və baxırlar ki, bəlkə haradan, bir yerdən girə bilsinlər. Bizim də həmin dırnaqarası monitorinq missiyası barədə kifayət qədər kəşfiyyat məlumatımız var. Avropanın Sülh Fondu milyonlarla dolları Ermənistanı silahlandırmaq üçün ona verir”.
Azərbaycanla Ermənistan arasında növbəti dəfə müharibə baş verə bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Azərbaycan Yəhudi media mərkəzinin politoloqu Rüstəm Tağızadə öz fikirlərini Bakıvaxtı.az-la bölüşüb.
Onun sözlərinə görə, İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında həll edilməyən məsələlər çox idi. Tərəflər ayrı-ayrı vaxtlarda sülh müqaviləsi imzalamaq üçün cəhdlər etdilər. Lakin Ermənistan tərəfinin siyasi iradəsinin olmaması və ona edilən xarici təzyiqlər səbəbindən bu proses gecikir:
"Bundan başqa, müharibədən təzə çıxmış dövlət kimi Ermənistan xalqının bu məsələyə hazırlıq prosesinin zəif olması və ölkə daxilində sıx şəkildə mitinqlərin keçirilməsi problem yaradırdı. Sonrakı dövrlərdə ölkə başçımız dəfələrlə Ermənistan hakimiyyətinə xəbərdarlıq edib ki, silahlanma olmamalıdır, Avropa İttifaqının  müşahidə missiyası “fəaliyyəti” fonunda sərhəddə yalandan müşahidə aparmamalıdır. Çünki onların fəaliyyəti kəşfiyyat xarakterlidir. Eyni zamanda Fransa və Hindistan tərəfindən Ermənistana silahlar verilməməlidir. Həmin silahların əksəriyyətinin hansı məqsədlə verildiyi hər kəsə məlumdur".
R.Tağızadə hesab edir ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin mətni ilə əlaqədar informasiyalar çox yayılır. Müqavilənin mətninə əsasən, bir çox təkliflərlə bağlı razılaşmalar var. Lakin bu o demək deyil ki, sülh müqaviləsi tezliklə bağlana bilər.
Rüstəm Tağızadə: Ermənistan tərəfinin siyasi iradəsinin olmaması və ona edilən xarici təzyiqlər səbəbindən proses gecikir
"Eyni zamanda Azərbaycanla Ermənistan arasında növbəti müharibənin baş verib-verməyəcəyi hələlik aydın deyil. Azərbaycan tərəfi müharibənin baş verməsini istəmir, amma kommunikasiyanın açılması prosesində problemlər var. Həmçinin sərhəddə tez-tez atəşkəs pozulur. Digər tərəfdən, Ermənistan təxribatlara əl ata bilər. Yəni, ortada güvənli bir vəziyyət yoxdur. İki ölkə arasında müharibənin başlamasında əsas məsuliyyət Ermənistan tərəfinin üzərinə düşəcək", - deyə müsahibimiz qeyd edib.
Politoloqun fikrincə, ümumilikdə müharibənin baş verməsi asan proses deyil. Bu, dünyada gedən geosiyasi proseslərdən asılıdır.