İzmir şəhəri bir neçə xalqın mədəniyyətini özündə birləşdirir. Sənətə böyuk sevgi və qayğı var. İnsanlar öyrənəndə ki, qarşılarındakı bir sənətçidir, gözlərində par-par ışıq görünür...
Tamaşaçı arasındakı ən böyük fərq, burda izləyici tamaşaya gəlmədən öncə mutləq həm aktyorları, həm də əsəri araşdırır, oxuyur və məlumatlanıb gəlir. Yəni izlədiyi tamaşanın hər detalını analiz edəcək qədər hazırlıqlı olur...
Yaxşı ki, yolum Azərbaycan teatr səhnəsindən keçib
- Azərbaycan səhnəsi, azərbaycanlı tamaşaçı, Azərbaycan efiri üçün darıxdığınız anlar olurmu?
-  Əlbəttə, darıxmamaq mümkün deyil. Yaxşı ki,  Azərbaycan səhnəsində var olmuşam, yetişmişəm, ustadlarım olub. Böyuk sənətkarlarla eyni səhnəni bölüşmüşəm. Tək-tək adlarını söyləsəm uzun çəkər, hər birindən öyrəndiyim çox şeylər olub. Allah hamısına can sağlığı versin. Vəfat edənlərin də məkanı cənnət olsun.
Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı teatr akademiyasıdır. Universitet bizə sadəcə nəzəriyyə öyrədib, öyrəndiklərimizi doğru yerdə doğru zamanda istifadə etməyi, nümayiş etməyi səhnədə öyrənmişik...
Bir də mən hər şeyi buraxıb gedəndə karyeramın yaradıcılığımın ən parlaq çağları idi. Uşaqların böyuk sevgisini qazanmışdım. Axı onların sevimli Oliveri, Buratinosu, Hoqqabazı və sairi idim (gülür).
Bir sənətçinin Vətəndən kənarda Vətən üçün nələrsə etməsi qürurdur, şərəfdir
- Siz İzmirdə həm də Azərbaycan diasporunun fəal üzvü kimi tanınırsınız. Aktrisalıqla yanaşı diaspor işiylə məşğul olmaq çətin deyil ki?
- Vətən adına çaba göstərmək ən böyük qürürdur Çətinliklərimiz çox olur. Üzücü nüanslar olur. Deyək ki, bizdən öncə fəaliyyet göstərməyə çalışanlar ya ciblərini güdüblər, ya da hamısı bir-biri ilə konflikt içindədir. Bir araya gəlib, birliktə nəsə etmək çox da mümkün olmur. İnanırsınız, mən əziyyət çəkmişəm, öz zəhmətimlə, büdcəmlə tamaşa qurmuşam, sonra eşitmişəm ki, hansısa dərnəklər gedib bələdiyyələrdən pul alıblar. Halbuki bu tamaşa millətimin dərdini anlatmaq üçün quruluş verdiyim tamaşa idi. Bütün bunlara baxmayaraq yenə də hər bir sivil toplum quruluşlarına dəstək verirəm, bir qəpik maddiyyat güdmədən. Çunki bu, mənim həssas yerimdir.
Mənim atam Vətən uğrunda döyüşüb, dəfələrlə yaralanıb və hec bir zaman bunun qarşılığını gözləməyib. O, könüllü olaraq qazi maaşından, evindən imtina edən kişi olub. Mən də onun qızıyam. Sadəcə mən görəndə ki, əməyimizi, vətənə sevgimizi kimlərsə maddiyyatla ölçür uzaqlaşıram.
Bir sənətçinin Vətən uğrunda nələrsə etməsi, özü də ölkədən kənarda etməsi qürurdur, şərəfdir.
- İzmirdə lk dəfə Xocalıya həsr olunan "Yol ayrımında" dramının rejissorusunuz. Türkiyə tamaşaçısına bu əsərlə Azərbaycan həqiqətlərini nə dərəcədə çatdıra bildiniz?
-“Yol ayrımında” İzmirdə çox böyuk oyanış idi. Çoxlarının canına vəlvələ düşmüşdü ki, bu balaca qız bizi kreslomuzdan edəcək (gülür). Halbuki məqsədim tamam başqa idi. Yeni gəlmişdim, burdakı hadisələrdən xəbərsizdim. Bakıdan yaxın bir dostumuzun tanışlığı və xahişi ilə yola çıxdım. Amma təcrübə oldu, yanlış insanlarla çıxmışdım... Buna baxmayaraq, biz "Yol ayrımında" tamaşasnı İzmir tamaşaçılarına nümayiş etdirdik.
Tamaşanın ssenari müəllifi gənc dostumuz Orxan Muxtarlıdır. Rejissoru mən, aktrisa olaraq da Vusalə xanımı seçmişdik. İnanın, seyrcilər salonu hıçqırtı ilə tərk edirdi.
Hər kəs Xocalı faciəsini araşdırmağa başlamışdı. Əllərimizi, gözlərimizdən öpürdülər.
Bir dəfə Konakta saat kulesinin yanında bir qadın məni qucaqlayıb ağladı: “Biz nasıl kardeşiz bunları bilmiyorduk” deyə ağlayırdı.
İstəyim yaradıcılığıma nəsə yazılsın deyildi, məqsədim hər bir turk vətəndaşının Xocalının dərdini bilməsi idi. Hər şeyə rəğmən buna da nail oldum. Bəzən məni görənlər “o kız - katliamı anlatan kız” deyirlər.
Belə bir deyim var: "Keçmişinə güllə atsan, gələcək səni topa tutar”. Baş verənləri unutmamalı, unutdurmamalıyıq.
zmirdə Vətən adına, Azərbaycan mədəniyyəti adına nələrsə etmək istəyirəm
- Nə vaxtsa Azərbaycanda hansısa tamaşada rol almaq, yaxud tamaşa qoymaq, hansısa kanalda aparıcılıq etmək istərdinizmi?
- Son 4-5 ildir bu haqda qəti düşünmürəm. Mən İzmirdə Vətən adına, Azərbaycan mədəniyyəti adına nələrsə etmək istəyirəm. Bu haqda fikirlərimi bir neçə yerdə bölüşmüşəm də. Hətta bu yaxınlarda Bakıya gələndə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovla görüşdüm. Komitənini əməkdaşları Cavid bəy, Kənan bəy fikirlərimi dinlədilər, məsləhətlərini verdilər. Araşdırdım, nələrsə etmək olar, amma anladığım və barışdığım bir nüans var ki, arzu və istəklərimi həyata keçirmək üçün bir-iki etapı keçmək lazımdır. Zaman lazımdır, ama olacaq.
- Azərbaycan-Türkiyə mədəni əlaqələrinin inkişafı üçün bundan sonra nələr etmək istəyirsiniz?
- Qısa deyəcəm, Azərbaycan-Türkiyə arasındakı mədəniyyət əlaqələrinin inkişafı üçün fəaliyyətində mənə ehtiyac olan yerdə hər zaman dəstək olacam.
- Azərbaycan oxucusuna, sizi sevən tamaşaçılarınıza sözünüz...
- Yaradıcılığımı hərtərəfli qorumağa və irəliyə götürməyə davam edəcəm.
- Mənim rol aldığım Teymur Hacıyevin "Şanxay Baku" filmi bir neçə beynəlxalq film festivalında yer alıb, eləcə də Teymur Qənbərovun "Quxuroba" filmi, Engin Kundağın "Ağrı Dağ" filmi keçən il Berlin film festivalinda idi. Biz də ordaydıq.
Bununla yanaşı teatrda həm aktrisa, həm rejissor köməkçisiyəm, həm də gənclərə dram dərsləri keçirəm.
Bakıvaxtı.az saytının kollektivinə diqqətiniz üçün təşəkkür edirem. Hər zaman bizə zaman ayırırsınız.
Burda bir deyim var, onunla biirəcəm fikirlərimi: "Zirvəyə qartal da yetir, ilan da. İlan sürünərək, qartal süzərək…"
Uzun müddət idi ki, Azərbaycanın Əməkdar hüquqşünası, Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki, hüquq elmləri doktoru, professor İlham Rəhimovdan müsahibə götürmək cəhdimiz baş tutmurdu. Müsahibə ilə bağlı professora müraciət edəndə ya ölkədə olmurdu, ya da ki, tədbirlərlə bağlı bizə vaxt ayıra bilmirdi.
Nəhayət, iki gün əvvəl Bakıvaxtı.az-a geniş müsahibə verməsinə razı sala bildik.
Həmin müsahibəni təqdim edirik.
Bu, Azərbaycan üçün qürurverici bir nailiyyətdir
- İlham müəllim, xoş gördük. İlk növbədə müsahibə götürmək istəyimizə müsbət yanaşdığınıza və vaxt ayırdığınıza görə Sizə təşəkkür edirik.
- Xoş gördük.
- Son vaxtlar mətbuatda az-az görünməyiniz nə ilə bağlıdır?
- Mətbuatda ən çox görünənlər, əlbəttə ki, siyasətçilərdir. Siyasətlə birbaşa məşğul olmasam da, jurnalistlərlə görüşmək, eləcə də onların suallarını cavablandırmaq imkanlarını həmişə dəyərləndirmişəm. Bu, mənim üçün müzakirə və fikir mübadiləsi aparmaq, eyni zamanda cəmiyyətin aktual məsələlərinə dair düşüncələrimi paylaşmaq üçün bir fürsətdir. Çünki ictimaiyyətlə əlaqə yaratmaqda və məlumatların yayılmasında mətbuatın rolu əvəzsizdir.
- Gələn ay Azərbaycan böyük bir tədbirə - COP29-a ev sahibliyi edəcək. Azərbaycan üçün bu tədbirin önəmu nədir?
- Son dövrlərdə Azərbaycanda beynəlxalq tədbirlərin artması, ölkəmizin beynəlxalq aləmdəki rolunu bir daha təsdiqləyir. Hesab edirəm ki, Azərbaycanın strateji coğrafi mövqeyi və enerji resursları beynəlxalq tədbirlərin burada keçirilməsi üçün ideal şərait yaradır. Eyni zamanda, ölkəmizdəki təhlükəsizlik və sabitlik mühiti, müasir infrastrukturlar xarici qonaqların rahatlığını təmin edir və bu da iştirakçılarda Azərbaycan haqqında müsbət təəssürat yaranmasına səbəb olur.
COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi də əslində ölkəmizin ekoloji məsələlərə diqqətini və beynəlxalq müstəvidəki öhdəliklərini nümayiş etdirir. Bu, həm də Azərbaycanın qlobal problemlərin həllində fəal iştirakını göstərir. Belə tədbirlər, ölkəmizin dünyada strateji əhəmiyyətini və etibarını artırır. Bu, Azərbaycan üçün qürurverici bir nailiyyətdir.
- Amma hər dəfə Azərbaycanda beynəlxalq tədbir keçiriləndə ABŞ, bəzi Qərb dövlətləri ölkəmizə qarşı kampaniyalara başlayır. Bu dəfə də “ənənə” pozulmadı. Sizcə, bu kampaniyaların arxasında nə dayanır?
- Vaxtilə Qərbə, xüsusən Amerikaya səmimi inamımız var idi. Müstəqil dövlət olaraq yeni bir cəmiyyətə qədəm qoymuşduq və bu səbəbdən Qərbin, o cümlədən ABŞ-ın ədalətli siyasət yürütməsini düşünürdük. Elə düşünürdük ki, onların tövsiyələri və siyasətləri yalnız Azərbaycana deyil, bütün respublikalara faydalı olacaq. Lakin zamanla gördük ki, bu yanaşmamızda yanılmışıq. Bəzi Qərb dövlətləri, o cümlədən ABŞ müstəqil ölkələrə qarşı bəzən qərəzli siyasət yürüdür, ədalətsiz mövqelər sərgiləyirlər. Bu, indiki dövrdə də Azərbaycana yönəlmiş qərəzli yanaşma ilə özünü biruzə verir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu cür siyasət yalnız Azərbaycana qarşı deyil, digər dövlətlərə qarşı da tətbiq olunur. Artıq bir çox dövlətlər başa düşür ki, ABŞ və Qərb demokratiya adı altında öz maraqları uğrunda mübarizə aparırlar. Əslində bu, Qərbin, əsasən də Amerika siyasətinin mahiyyətidir.
Digər tərəfdən hər bir xalqın tarixi, onun adətləri, sahib olduğu dəyərləri yad cəmiyyətlərin ona zorla qəbul etdirmək istədikləri standartları qəbul etməyə imkan vermir. Keçmiş sovet respublikaları kimi biz də müstəqillik qazananda elə bilirdik ki, Qərbin təlqin etdiyi standartlar bizi uğura paracaq. Lakin sonradan gördük ki, heç də bu elə deyil. Qərbin də səhvi ondan ibarət idi ki, orda düşünürdülər ki, bizlər onların bizə qəbul etdirmək istədikləri dəyərləri asanlıqla qəbul edəcəyik.
- Yeri gəlmişkən, Ukrayna da dünya birliyinə çağırış edb ki, Putin qatılacağı təqdirdə COP29 tədbirləri boykot edilsin...
- Ukraynanın bu çağırışı da təbii ki, heç bir sağlam məntiqlə uzlaşmır. Xatırladaq ki, Ukraynanın ən çətin zamanında Azərbaycan mənəvi, humanitar dəstək göstərib. Eyni zamanda, Ukraynanın ərazi bütövlüyünü tanıyıb. Bunun müqabilində Ukraynanın belə bir bəyanat verməsi təəssüf doğurur.
Putinin tədbirdə iştirakı məsələsi isə hər hansı bir dövlətin çağırışına görə deyil, onun özü tərəfindən verilən qərardan asılıdr. Putini tanıyan biri kimi deyə bilərəm ki, onun qərarlarına bu kimi çağırışlar təsir edə bilməz. Əsas qonaqlayan dövlət kimi Azərbaycan dövləti onu dəvət etmişdi.
Putinin xəstəliyi barədə deyilənlər doğri deyil
- Siz hüquq sahəsində görkəmli alim, tanınmış iş adamısınız. Rusiyanın bir sıra nüfuzlu elmi qurumlarında təmsil olunursunuz, Rusiya-Azərbaycan, Rusiya-Türkiyə əlaqələrinin möhkəmlənməsində müəyyən əməyiniz var. Bu əlaqələrin inkişaf perspektivini necə görürsünüz?
- Bugünkü Rusiya-Azərbaycan və Rusiya-Türkiyə münasibətləri tarixi hadisələrin nəticəsi olaraq formalaşıb. Ancaq bu münasibətlərin inkişafı yalnız tarixin deyil, eyni zamanda, beynəlxalq münasibətlər, regional güc balansı və iqtisadi əməkdaşlıq kimi bir çox amillərin təsiri ilə baş verir. Eyni zamanda burda xüsusi olaraq liderlər arasındaki münasibətlər mühüm rol oynayıb. Azərbaycan Rusiya münasibətlərinin inkişafı Vladimir Putinin prezident seçilməsindən sonra rəhmətlik Heydər Əliyevlə olan şəxsi əlaqələri mühüm rol oynayıb. Bu münasibətlər sonradan da Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev və Putin tərəfindən qorunub saxlanıldı və inkişaf etdirildi.
Xatırlayırsınızsa, Qarabağ problemi mövcud olarkən mən həmişə bildirirdim ki, problemin həlli Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Türkiyə münasibətlərindən asılı olacaq. Fikrimcə, proseslərin sonrakı inkişafı bunu sübut etdi.
Bu ölkələrin bir-biri ilə münasibətlərinin normal məcrada inkişaf etməsi, həmçinin regional stabilik və təhlükəsizlik üçün çox önəmlidir. Hazırda Rusiya-Azərbaycan və Rusiya-Türkiyə arasındakı münasibətlər müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq inkişaf edir. Bu inkişaf, yalnız tarixi hadisələrdən deyil, həm də müasir siyasi-iqtisadi əməkdaşlıqdan və regional təhlükəsizlik məsələlərindən asılıdır.
- Rusiya prezidenti, dostunuz Vladimir Putin hər dəfə Azərbaycana gələndə sizinlə görüşürdü, ancaq sonuncu səfərdə belə ənənəvi görüşünüz olmadı...
- Putinin Azərbaycana çoxsaylı səfərləri olub, amma hər dəfə onunla görüşmək nəsib olmayıb. Bəzi səfərlərində telefonla əlaqə saxlamışıq, bəzilərində isə görüşmüşük. Putin Azərbaycana sonuncu dəfə gəldikdən bir həftə sonra Moskvada bir araya gəldik. Axırıncı görüşümüz oktyabrın 5-i və 6-da baş tutdu, yəni onun ad günündən bir gün əvvəl.
- Son vaxtlar mətbuatda Putinin xəstə olması ilə bağlı məlumatlar dərc olunur. Bu xəbərlər nə dərəcədə həqiqətəuyğundur?
- Yuxarıda qeyd etdiyim kimi Putinlə bu günlərdə - onun ad günündən əvvəl görüşdük. Putin sağlam və gümrahdır. Onun idmanla məşğul olduğunun, xokkey oynadığının da şahidiyəm. O, professional idmançı olduğu üçün sağlamlığını diqqətlə qoruyur, səhhətində heç bir problem yoxdur,
- Gürcüstanda parlament seçkilərinə sayılı günlər qaldı. 26 oktyabr seçkiləri yaxınlaşdıqca qərb qonşumuza ABŞ başda olmaqla, Qərbin təzyiqləri artır. Paralel surətdə iqtidara qarşı sanksiyalar çoxalır. Nələr baş verir Gürcüstanda, nələr gözlənilir?
- Seçkilər ərəfəsində Gürcüstanda maraqlı sitiuasiya yaranıb. Əgər seçkilərdə hakim partiya udsa, Qərb, eləcə də Gürcüstan müxalifəti bu qələbədə Rusiyanın əli olduğunu iddia edəcək. O zaman sual oluna bilər: Müxalifət qələbə çaldığı təqdirdə seçkilərə Qərbin müdaxilə etdiyini iddia etmək olar? Düzdür, Qərb buna çox çalışır. Gürcüstan bu gün qərbyönlü siyasət aparır. Ancaq xatırlatmaq istəyirəm ki, dünənə qədər Gürcüstanı demokratik hesab edən Avropa bu gün gürcüləri bilirsiniz, nədə ittiham edir: ümumavropa qaydalarını pozmaqda. Səbəbi də budur ki, Gürcüstan parlamenti Amerikanın özündə belə mövcud olan qanunu qəbul etmək istəyirdi. Məhz buna görə, Gürcüstanı sanksiyalarla hədələyirdilər, hətta Aİ ölkələrinin xarici işlər nazirləri müxalifətin tərəfini tutub və onlarla birlikdə mitinqlərdə iştirak edirdilər, hökuməti qanunun qəbulundan imtina etməyə çağırırdılar. Ancaq hazırda Gürcüstanda getdikcə başa düşürlər ki, Qərbin irəli sürdüyü şərtlər ölkənin müstəqilliyinə zərər gətirir. Yəni Qərb öz standartlarına uyğun tələblər qoyur. Gürcülər, ümumiyyətlə, azadlıqsevər xalqdır. Amma görəndə ki, irəli sürülən tələblər onların adət-ənənələrinə ziddir deyə rədd etdilər. Hazırki məqamda təhlükə ondan ibarətdir ki, 26 oktyabr seçkilərində qarşıdurma ola bilər və bu, mümkündür.
Fikrimcə, Gürcüstanın son zamanlar müstəqil siyasət yürütməsinin və Rusiya ilə olan münasibətlərini korrektə etməsinin əsas səbəblərindən biri də Azərbaycanın apardığı siyasət və onun nəticəsidir. Azərbaycanın xarici siyasəti onu göstərdi ki, problemlərin həlli sərhədində yerləşən böyük qonşu ilə konfratasiya aparmaqdan yox, münasibətləri qoruyub saxlamaqdan keçir.
Ermənistanın müharibəyə başlayacağına inanmıram
- Fransanın, Hindistanın Ermənistanı silahlandırması regionda yenidən müharibəyə rəvac verə bilərmi? Belə bir gərgin situasiyada Azərbaycanın Ermənistanla sülh danışıqlarının sonunu necə görürsünüz?
- Hər bir ölkə silah alıb-sata bilər, bu, beynəlxalq hüquq çərçivəsində tanınmış bir praktikadır. Ancaq silah alınması niyyətləri, yəni bu silahların hansı məqsədlərlə istifadə olunacağı mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ermənistanın silah alması, onun müəyyən strateji məqsədləri olduğunu göstərir. İqtisadi baxımdan çox zəif olan Ermənistanın silahlanmaya böyük pullar xərcləməsi gələcəkdə hansısa niyyətinin olmasından xəbər verir. Bəs indiki şəraitdə müharibə Ermənistan üçün nə dərəcədə sərfəlidir? Müharibənin nəticələri yalnız silahlarla deyil, insan resursları ilə də bağlıdır. Ermənistanın, məhz insan resurslarının məhdud olması, müharibəyə başlamaq ehtimalını azaldır. Yəni, uzun müddətli müharibə Ermənistan üçün daha çox itki və fəlakət deməkdir. Sülh danışıqlarına gəlincə, hesab edirəm ki, sülh sazişi bağlanacaq. Sülh sazişinin bağlanması hər iki tərəf üçün daha faydalı bir yol kimi görünür. Bu, sülhün olması Cənubi Qafqaz regionunda sabitliyi təmin edə bilər.
Zelenski “Qələbə planı”ndan yox, “Sülh planı”ndan bəhs etməliydi
- Amerika növbəti prezident seçkiləri ərəfəsindədir. Prezidentliyə namizəd Donald Tramp Ağ Evin sahibi olacağı təqdirdə Rusiya-Ukrayna müharibəsini dayandıracağını iddia edir. Bəzi politoloqlar Trampın problemi hətta bir günə həll edə biləcəyini söyləyir. Sizcə, bu mümkündürmü?
- Hesab edirəm ki, bu fikirlər müəyyən qədər təbliğat xarakteri daşıyır. Heç bir müharibəni bir günə bitirmək mümkün deyil. Lakin Tramp Putinə və Zelenskiyə zəng edib atəşkəs barədə xahiş edə bilər, bu isə mümkündür. Belə olan təqdirdə isə danışıqların aparılmasına və sülh müzakirələrinə başlamaq olar.
- Ümumiyyətlə, 3 ilə yaxıdır davam edən müharibənin sonunu necə görürsünüz?
- Bütün müharibələrin sonu sülhlə yekunlaşır. Tarixdə belə nümunələr çoxdur, hətta uzun sürən müharibələr belə zamanında sülhlə bitib. Bu müharibənin də sonda sülhlə başa çatacağına ümid edirəm. Lakin Ukrayna-Rusiya münaqişəsində aydın görünür ki, ruslar məqsədlərinə çatmaq üçün axıra kimi gedəcəklər.
- Bu arada Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski “Qələbə planı”nı Ali Radaya təqdim etdi. “Qələbə planı” Ukraynanı qələbəyə aparacaqmı?
- Məncə, Zelenskinin hərəkəti məntiqsiz bir hərəkətdir. O, “Qələbə planı”ndan yox, “Sülh planı”ndan bəhs etməliydi. “Qələbə planı”ndan bəhs edirsə, demək istəyir ki, müharibə davam edəcək.
Sizcə, nüvə silahına malik olan bir dövlətə qarşı qələbə planı barədə danışmaq nə qədər məntiqli görünə bilər?! Məhz bunun da səbəbi odur ki, heç Qərbdə də bu planı ciddi qəbul etmədilər.
- İsrail-Fələstin müharibəsi getdikcə qızışır. İsrail bununla paralel İranla da qarşıdurmadadı. İran-İsrail müharibəsi mümkündürmü? Əgər bu münaqişə alovlanarsa, rəsmi Bakı hansı addımları atmalıdır ki, bunun Azərbaycana təsiri olmasın?
- İran-İsrail müharibəsi başlasa, bunun Azərbaycan üçün ciddi təsirləri ola bilər. Əvvala, İranın qonşu ölkə olması birbaşa təhlükələrdən biri kimi önə çıxır. Müharibə orada yaşayan milyonlarla soydaşımızın təhlükəsizliyini ciddi şəkildə poza bilər. Belə ki, Azərbaycan sərhədinə yaxın bölgələrdə baş verən münaqişələr qaçqın axınını sürətləndirə bilər. Bu məsələdə Azərbaycan səbrli, təmkinli davranmalıdır.
Dünyada gedən münaqişələrin xarakteri onu göstərir ki, artıq beynəlxalq hüquq tam güçsüz bir vəziyyətə düşüb. Siseronun məşhur bir kəlamı indi tam aktualdır: “Silahlar işə düşəndə, qanun susur”.
Bu gün Yaxın Şərqdə gedən proseslər onu bir daha göstərir ki, artıq ABŞ da dünyada gedən münaqişələrin həllində həlledici gücə malik deyil. İndi elə situasiya yaranıb ki, Yaxın Şərqdə ABŞ-ın ən yaxın müttəfiqi İsrail də onun istəklərini qəbul etmir. Bu onu göstərir ki, artıq dünyada fövqəlgüc anlayışı yoxdu.
Allah insanı yarandanda cəzanı da yaradıb
- Bugünlərdə Sizin növbəti “Cəzanın bəraəti. Tarixi, dini, fəlsəfi, sosioloji aspektlər” adlı kitabınız işıq üzü görüb. Mümkünsə, qısaca məlumat verərdiniz, kitab nədən bəhs edir?
- Bu kitabın ideyasını iki kəlmə ilə ifadə etmək olmaz. Amma yenə də çalışaram ki, qısaca məlumat verim. Allah insanı yarandanda cəzanı da yaradıb. İnsan da cəzadan günümüzə qədər istifadə edir. Maraqlı olsa, oxuya bilərsiniz.